Premii şi renume

Şefi ai promoţiei 2011-2015

  • POENARU Gh. Andrei - Calculatoare 9.93
  • CIMPU V. Cristina-Roxana - Tehnologia informatiei 9.46
  • ALEXANDRU S.C. Andreea-Beatrice - Ingineria Sistemelor 9.78

Şefi ai promoţiei 2010-2014

  • MĂRĂŞOIU M. Mariana-Cristina- Calculatoare 9.83
  • GÎLCĂ I. Mircea-Alexandru - Tehnologia informatiei 9.50
  • POPESCU A.O. Dragoş – Constantin – Ingineria Sistemelor 9.82

Şefi ai promoţiei 2009-2013

  • STOICA P. COSMIN STEFAN- CTI 9.79
  • CARAMIHALE D. TRAIAN CRISTIAN – Ingineria Sistemelor 9.79
  • IROFTI C. Dina-Alina – 10,00 (septembrie)

Şefi ai promoţiei 2008-2012

  • DAVIDOAIA BOGDAN MIHAI – CTI 9.92
  • VOICU ALEXANDRU – Ingineria Sistemelor 9.56
  • CRISTEA ADRIAN – Tehnologia Informaţiei 9.37

Premii și renume

2016


Olimpiada Internationala a Studentilor din Universitatile din Sud-Estul Europei (SEEMOUS) Protaras, Cipru, 1-6 martie 2016

Echipa Universitatii Politehnica din Bucuresti, formata numai din studenti de la Facultatea de Automatica si Calculatoare, a obtinut o medalie de aur si patru medalii de argint la Olimpiada Internationala a Studentilor din Universitatile din Sud-Estul Europei (SEEMOUS) ce s-a desfasurat in Protaras, Cipru, in perioada 1-6 martie 2016. La competitie au participat studenti de […]


RobotChallenge 2016, concurs international de robotica, Viena

RobotChallenge 2016, concurs international de robotica, 12-13 Martie, Viena Line Follower Enhanced: Locul II, echipa HBFS formata din Dobre Cristian Ionut, Maria Circiumaru si Mihai Craciunescu Line Follower: Locul III, echipa HBFS formata din Dobre Cristian Ionut, Maria Circiumaru si Mihai Craciunescu    

2015


Cupa Chindiei 2015, CN de Robotica

Cupa Chindiei, 22 Aprilie 2015, Targoviste Line Follower Locul I: echipa HBFS formata din Cristian Dobre, Mihai Craciunescu, Maria Circiumaru   Line Follower Advanced Locul I: echipa HBFS formata din Cristian Dobre,  Mihai Craciunescu, Maria Circiumaru  


Hard and Soft 2015, Suceava

Hard and Soft, editia 22, 17-24 Mai 2015, Suceava Locul II:  Marius Lucian ANDREI, Ioana Alexandra ANTOCHE, Lucia Madalina COJOCARU, Adrian NITU Locul III:  Maria CIRCIUMARU, Cristian Ionut DOBRE, Alexandru PREDESCU, Mihai CRACIUNESCU


Infomatrix 2015 Bucuresti

Infomatrix, 14-18 Mai 2015, Bucuresti Rezultate: 2 medalii de aur prin Cristian Ionut Dobre si Mihai Craciunescu    


RobotOlympics 2015

RobotOlypmics, 21 Iunie 2015, Bucuresti Locul I: Line Follower Enhanced Locul II:  Line Follower Advanced Echipa HBFS formata din: Dobre Cristian Ionut, Maria Circiumari, Catalina Radu si Mihai Craciunescu


Earth Rover ’15: International Mobile Systems Design Competition

Earth Rover ’15, 17-21 Noiembrie 2015, Chisinau Locul I: Echipa HBFS formata din Dobre Cristian Ionut, Maria Circiumaru, Alexandru Predescu si Mihai Craciunescu


Robochallenge, etapa internationala 2015, Bucuresti

Robochallenge, etapa internationala, 31 Octombrie – 1 Noiembrie 2015, Bucuresti Line Follower: locurile I, II si III, echipa HBFS formata din Cristian Ionut Dobre, Maria Circiumaru, Alexandru Predescu, Mihai Craciunescu Line Follower Enhanced: locurile I, II si III, echipa HBFS formata din Cristian Ionut Dobre, Maria Circiumaru, Alexandru Predescu, Mihai Craciunescu Maze: locul II, echipa […]


RobotChallenge 2015 Viena

RobotChallenge, 11-12 Aprilie, Viena Line Follower Locul I: echipa HBFS formata din Cristian Dobre, Andrei Duluta, Mihai Craciunescu Locul II: echipa HBFS formata din Cristian Dobre, Andrei Duluta, Mihai Craciunescu   Line Follower Enhanced Locul I: echipa HBFS formata din Cristian Dobre, Andrei Duluta, Mihai Craciunescu Locul III: echipa HBFS formata din Cristian Dobre, Andrei […]


RoboTEC 2015 Timisoara

RoboTEC 2015, 28-29 Martie, etapa internationala Line Follower Locul I: echipa HBFS formata din Maria Circiumaru, Cristian Dobre, Andrei Duluta, Mihai Craciunescu Locul II: echipa HBFS formata din Maria Circiumaru, Cristian Dobre, Andrei Duluta, Mihai Craciunescu  


Olimpiada Internațională a Studenților Universităților din Sud-Estul Europei (SEEMOUS) 2015

Echipa Universității Politehnica din București a obținut două medalii de aur și patru medalii de argint la Olimpiada Internațională a Studenților Universităților din Sud-Estul Europei (SEEMOUS) ce s-a desfășurat în Ohrid, FYRO Macedonia, în perioada 3 – 8 martie 2015. Medaliații sunt: Medalie de Aur – Rotaru Teodor, Facultatea de Automatică și Calculatoare, An II – […]

2014


RobotOlypmics 2014

Rezultate obtinute: Line Follower Enhanced Locul I : echipa HBFS formata din Mihai Alexandru Craciunescu, Andrei Duluta, Cristian Dobre, Maria Circiumaru, Catalina Radu Line Follower Advanced Locul I : echipa HBFS formata din Mihai Alexandru Craciunescu, Andrei Duluta, Cristian Dobre, Maria Circiumaru, Catalina Radu Labirint Locul III : echipa HBFS formata din Mihai Alexandru Craciunescu, […]


Robochallenge 2014 – etapa Nationala

Line Follower Enhanced Locul II : robotul HBFS-L2, echipa HBFS formata din Mihai Alexandru Craciunescu, Andrei Duluta, Cristian Dobre, Maria Circiumaru, Catalina Radu Locul III : robotul HBFS-L4, echipa HBFS formata din Mihai Alexandru Craciunescu, Andrei Duluta, Cristian Dobre, Maria Circiumaru, Catalina Radu Maze (Labirint) Locul I : robotul HBFS-M2, echipa HBFS formata din Mihai […]


Premiile sesiunii de comunicari ştiintifice studenţeşti 2014

  Rezultatele sesiunii de comunicari stiintifice studentesti


Olimpiada internaţională de matematică SEEMOUS 2014

Olimpiada internaţională de matematică SEEMOUS 2014 Medalie de Argint – Jercăianu Alexandru – anul I CTIMedalie de Argint – Antonache Emanuel Adrian – anul II CTIMedalie de Argint – Nicolicioiu Andrei Liviu – anul II CTIMedalie de Argint – Rotaru Teodor – anul I ISMedalie de Bronz – Gheorghe Alin Gabriel – anul I CTI


Robochallange 2014 Etapa Locală

Robochallange 2014 Etapa Locală: Fotbal: Locul I: Ioan Deaconu – anul IV CTI • Andrei Muşat – anul IV CTI • Marius Andrei – anul II CTI Tehnic: Locul II: Ioan Deaconu – anul IV CTI • Andrei Muşat – anul IV CTI • Marius Andrei – anul II CTI Tehnic: Locul III: Andrei Duluta […]


Robot Challange 2014 Oradea

Robot Challange 2014 Oradea: Line Follower Clasic: Locul II: Andrei Duluta Anul I seria A, Cristian Dobre Anul I seria A, Mihai Craciunescu Anul IV seria A Line Follower Enhanced: Locul III: Andrei Duluta Anul I seria A, Cristian Dobre Anul I seria A, Mihai Craciunescu Anul IV seria A


Eurobot: Locul II

Eurobot: Locul II Dan Dragomir – doctorat CTI • Andrei Voinescu – doctorat CTI • Ioan Deaconu – anul IV CTI • Andrei Muşat – anul IV CTI • Tudor Vișan – anul IV CTI • Andrei Vasiliu – anul IV CTI • Cristina Panait – anul IV CTI • Costin David – anul IV […]


Hard and Soft 2014

Hard and Soft 2014 Locul I: Andrei Poenaru – anul III CTI • Cristian Ojog – anul III CTI • Marius Andrei – anul II CTI • Ioana Antoche – anul III CTI Locul V: Adrian Nițu – anul III CTI • Cosmin Dragomir – anul III CTI • Patricia Tudor – anul III CTI […]

2013


MANIAC Challenge 2013: Locul 2 (Berlin, Germania)

MANIAC Challenge 2013: Locul 2 (Berlin, Germania) Cristian Chilipirea – master CTI • Andreea-Cristina Petre – master CTI


Black Sea ROV: Locul 2

Black Sea ROV: Locul 2 Tudor Vișan – anul III CTI • Ioan Deaconu – anul III CTI • Andrei Mușat – anul IV III • Flavius Tîrnăcop – anul II CTI • Irina Goșu – anul II CTI


Premiile sesiunii de comunicari ştiintifice studenţeşti – Mai 2013

Lista premii


Concursul International Hard & Soft 2013, Suceava : Locul 1 Europa

Concursul International Hard & Soft 2013, Suceava : Locul 1 Europa Antonel-George DOBRE -anul III, CTI • Andrei-Alexandru MUȘAT – anul III, CTI • Ioan DEACONU – anul III, CTI • Liviu-Alexandru RĂDOI – anul IV, CTI


Robochallenge 2013 – etapa naţională, Fotbal: Locul 2

Robochallenge 2013 – etapa naţională, Fotbal: Locul 2 Andrei-Alexandru MUȘAT – anul III, CTI • Ioan DEACONU – anul III, CTI


Robochallenge 2013 – etapa locală

Robochallenge 2013 – etapa locală: Locul 1 Mega Sumo – TeScotAvadanii Alexandru – anul I master IS • Agrigoroaei Pavel-Dan – anul IV CTI •Dragus Silviu Ioan – alumni IS • Popescu Dragos Constantin – anul II master CTI.Locul 1 Line Follower EnhancedIorga Dan – anul IV, IS • Jurba Andrei-Tiberiu – anul III, IS.Locul […]


Concursul internaţional Studenţesc de Tehnici de Interconectare în Electronică 201

Concursul internaţional Studenţesc de Tehnici de Interconectare în Electronică 2013 :Locul I – Adrian Bostan master an 1 – PCSAM (departament AII)


Olimpiada internaţională de matematică SEEMOUS 2013, Atena, 21-25 martie

Olimpiada internaţională de matematică SEEMOUS 2013, Atena, 21-25 martie : Medalie de argint – Emanuel Antonache an I CTIMedalie de argint – Alexandru Ţifrea an I CTIMedalie de bronz – Andrei Călinescu an I CTIMedalie de bronz – Adrian Olteanu an II CTIMedalie de bronz – Andrei Nicolicioiu an I CTI


Freescale Cup 2013: Locul 2, Locul 3

Freescale Cup 2013: Locul 2, Locul 3 Locul 2: Mihai Dobre – anul I Master, CTI • Liviu Rădoi – anul IV, CTI • Liana Marinescu – anul IV, ISLocul 3: Victor Pădureanu – anul III, CTI • Adrian Stratulat – anul III, CTI • Cristina Tabacu – anul III, CTI


Intel Accelerate Your Code: Locul 1 Europa

Intel Accelerate Your Code: Locul 1 Europa Andrei Sfrent – anul IV, CTI • Dan Lincan – anul III, CTI


Fotbal Robotic: Locurile 1, 2 și 3

Fotbal Robotic: Locurile 1, 2 și 3 Locul 1: Mircea Alexandru Helici – anul III, IS • Bogdan Andrei Nistor- anul III, IS • Marius Ionuţ Pleşa – anul III, IS Locul 2: Andrei Licsandru – anul II, IS • Sorin Constantin Vasile – anul II, IS • Marina Georgiana Dumitrache – anul II, IS • Andrei Georgian Cristinescu […]

2012


H&S 2012: Locul 3

H&S 2012: Locul 3 Mihai Dobre – anul IV, CTI • Șerban Chiricescu – anul IV, CTI • Antonel Dobre – anul III, CTI • Paul Bara – anul IV, IS


Eurobot 2012: Locul 2 etapa națională (RobotX Sibiu), Locul 18 etapa internațională

Eurobot 2012: Locul 2 etapa națională (RobotX Sibiu), Locul 18 etapa internațională Silvia Stegaru • Andrei Iuşan • Dan Dragomir • Adrian Bostan • Cătălin Nicuţar • Andreea Gherman • Liana Marinescu


Freescale Cup 2012: The Best Introduction team video special award, Best Technical Design award

Freescale Cup 2012: The Best Introduction team video special award, Best Technical Design award Tudor Vișan • Andrei Vasiliu • Daniel Ciocîrlan • Mihai Dobre • Răzvan Dobre • Cristina Tabacu• Adrian Bostan • Cristina Chiriac • Dragoș Netea


Line Following 2012: Locurile 1 și 3

Line Following 2012: Locurile 1 și 3 Adrian Cristea • Dan Iorga • George Daniel Mitra • Cristina Tabacu


TIE 2012: Locurile 3, 4, 6 la faza locală, Locurile 4 și 13 la faza națională

TIE 2012: Locurile 3, 4, 6 la faza locală, Locurile 4 și 13 la faza națională Avadanii Alexandru • Andrei Ștefan • Victor Cernățescu


Robochallange 2012 Etapa Națională: Locul 1 Line-Follower

Robochallange 2012 Etapa Națională: Locul 1 Line-Follower Adrian Cristea – anul IV CTI • Dan Iorga – anul III IS • George Daniel Mitra – anul III CTI


Robochallange 2012 Etapa Națională: Locul 2 Mini-SUMO

Robochallange 2012 Etapa Națională: Locul 2 Mini-SUMO Petre Dorin – anul III IS • Vizireanu Ionut – anul IV CTI • Stanciu Alexandru – anul III IS • Bacioi Florentina – anul IV CTI • Mudrea Serghei – anul III IS • Stancu Flaviu Valentin – anul III IS


Robochallange 2012 Etapa Națională: Locul 3 SUMO

Robochallange 2012 Etapa Națională: Locul 3 SUMO Avadanii Alexandru – anul I master IS • Agrigoroaei Pavel-Dan – anul IV CTI • Bondane Bogdan-Ionut – anul IV CTI • Dragus Silviu Ioan – alumni IS


Oradea LineFollower – concurs internațional: Locul 3

Oradea LineFollower – concurs internațional: Locul 3 Adrian Cristea – anul IV CTI • Dan Iorga – anul III IS • George Daniel Mitra – anul III CTI


Robotchallange 2012 Viena – Concurs internațional

Robotchallange 2012 Viena – Concurs internațional Avadanii Alexandru – anul I master IS • Agrigoroaei Pavel-Dan – anul IV CTI • Bondane Bogdan-Ionut – anul IV CTI • Dragus Silviu Ioan – alumni IS


Robochallange 2012 Etapa Locală: Locul 1 SUMO, Locul 2 Mini-SUMO, Locul 3 SUMO

Robochallange 2012 Etapa Locală: Locul 1 SUMO, Locul 2 Mini-SUMO, Locul 3 SUMO Avadanii Alexandru – anul I master IS• Agrigoroaei Pavel-Dan – anul IV CTI • Bondane Bogdan-Ionut – anul IV CTI • Dragus Silviu Ioan – alumni IS• Petre Dorin – anul III IS • Vizireanu Ionut – anul IV CTI• Stanciu Alexandru – […]